ایمنی در کارگاه رباتیک

ایمنی در کارگاه رباتیک

ایمنی در کارگاه,اموزش فرز کاری,آموزش ساخت ربات,اموزش سمباده زنی,ماشین فرز,آموزش تراشکاری,فروشگاه رباتیک,روبونا,روبونا ربات


وقتی می توانید با اعتماد به نفس از ابزارها, ماشین ها و مواد مختلف استفاده کنید که دانش نظری خود را,که در زمینه فلزکاری کسب کرده‌اید در عمل به کار ببندید.

اما در جریان کسب مهارت ممکن است در معرض خطرهای بسیاری قرار بگیرید بعضی از این خطر ها مرگبارند. بنابر این در این بخش به شرح بعضی از باید ها و نباید های کارگاهی می پردازیم.

اقدامات ایمنی کلی:

  • حادثه در کارگاه حتما اتفاق می افتد. برای جلوگیری از وقوع حوادث باید مقررات ایمنی را رعایت کرد.
  • بیشتر تجهیزات و ابزار های کارگاهی خطرناک اند بنابراین در هنگام استفاده از آنها باید اقدامات ایمنی لازم را به عمل آورد.
  • کارگاه را باید منظم نگه داشت محل منظم معمولاً ایمن است همه مواد – ماشین ها و ابزارها را در محل خاص خود قرار دهید. تا حادثه رخ ندهد. کف کارگاه همیشه باید مرتب باشد.
  • در کارگاه لباس سرهمی  یا روپوشی بپوشید که گشاد نباشد لباس گشاد ممکن است به قطعات چرخان ماشین گیر کند.
  • همیشه از عینک یا ماسک ایمنی استفاده کنید.

هدف از به کارگیری این وسایل محافظت از چشم ها در برابر تراشه ها و براده های در حال حرکت در هوا, گرد و غبار, جرقه و نور شدید است,

 طبق شکل زیر از لباس محافظ و مخصوص انجام هر کار استفاده  کنید.


استفاده از ابزارهای  دستی:

کار با ابزار های معیوب خطرناک است. با قلم یا سنبه ای که سر آن پهن شده است کار نکنید زیرا ممکن است که تکه ای فلز از سر قلم یا سنبه جدا و به اطراف پرتاب شود. طبق شکل زیر:


از چکش یا سوهانی که دسته ی آن شکافته یا لق است یا اصلا دسته ندارد استفاده نکنید زیرا این ابزار ها می توانند صدمات جدی ایجاد کنند و امکان دارد دم سوهان در دست فرو رود.

کار با ماشین های مختلف:

پیش از آن که در عمل با ماشین های مختلف کارآگاهی سر و کار پیدا کنید باید نحوه استفاده از آنها را بیاموزید. در هنگام کار با هر یک از ماشین های زیر باید مقررات ایمنی خاص را رعایت کنید.

دریل:

کار را به گیره ببندید و در صورت لزوم برای جلوگیری از چرخیدن گیره آن را به میز کار  محکم کنید. از همه حفاظ های ماشین استفاده کنید هرگز سعی نکنید در هنگام سوراخکاری قطعات کوچک آنها را با دست نگه دارید.

ماشین تراش:

کار را محکم به سه نظام ببندید و پیش از روشن کردن ماشین آچار سه نظام را از روی سه نظام بردارید. جداکردن سوفاله هنگامی که ماشین کار می‌کند خطرناک است. از ملحقات ایمنی ماشین تراش استفاده کنیم.

صفحه تراش:

کار و گیر را محکم ببندید به خاطر داشته باشید که در پایان هر کورس قلم براده ها به اطراف پرتاب می شوند ممکن است چشم شما را مجروح کند  کند.

ماشین فرز:

وقتی ماشین فرز در حال کار است هرگز آن را تنظیم نکنید. وقتی تیغه فرز می چرخد آب صابون را با قلم مو به ان نمالید.

وقتی تیغه فرز در حرکت است دست هایتان را از آن دور نگه دارید براده های فرز کاری تیز هستند آنها را با دست برندارید.

ماشین سنگ زنی:

در هنگام سنگ زدن قطعات از عینک ایمنی و محافظ چشم استفاده کنید.قطعات کوچک را می‌توانید در گیره دستی نگه دارید تا به درون شکاف بین چرخ سنباده و تکیه گاه قلم کشیدن نشود.

بلند کردن اجسام:

معمولا ناگزیر می شوید اجسام مختلفی را بلند کنید که بعضی از آن ها ممکن است نسبتاً سنگین باشند .وضعیت بدن در هنگام بلند کردن اجسام باید طبق شکل زیر باشد:

تا ستون مهره ها و ماهیچه های کمر آسیب نبینند. هرگز به کنار یا زیر بار های آویزان نروید همیشه این احتمال وجود دارد که بار بیفتد و حادثه ای رخ دهد.

تبلیغات

طراح و سازنده ی پروژه های رباتیکی

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۵۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :